baner podążaj za karierą

Pracownik z Ukrainy – wsparcie dla Polskich pracodawców!

Pomimo pandemii nadal w wielu sektorach gospodarki brakuje pracowników. Aby wypełnić tą lukę, Polscy pracodawcy chętnie zatrudnią obcokrajowców. W prasie drukowanej czy w sieci Internet bez trudu można znaleźć oferty pracy, które w opisie zawierają frazy typu: poszukiwana opiekunka z Ukrainy, zatrudnię budowlańców z Ukrainy, praca dla kierowcy z Ukrainy, i inne.

londyn ulica samochody i budka telefoniczna w kolorze czerwonym

Pomimo że część gospodarki wyhamowała to w innych sektorach pracy jest po łokcie. Nadal są realizowane inwestycje budowlane, potrzebni są opiekuni do osób starszych, poszukiwany jest wysoko wykwalifikowany personel medyczny, kierowcy do firm kurierskich (ta branża w czasie pandemii mocno zyskuje).

Ukraińcy chętnie podejmują pracę w zawodach w których Polacy już nie chcą pracować lub zwyczajnie nasi fachowcy z tych branż wyjechali za granicę np. mowa tutaj o budowlańcach.

Rekrutacja obcokrajowca / Ukraińca do pracy w Polsce

Osoba z Ukrainy powinna posiadać dwa uprawnienia: zezwolenia na pobyt czasowy, oraz zezwolenie na pracę lub od pracodawcy polskiego oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy.

Pracodawca który zatrudni obcokrajowca ma wobec cudzoziemca takie same obowiązki jak wobec polskiego pracownika, dotyczy to m.in.: zgłoszenia do ZUS i odprowadzania wszelkich składek, podatku dochodowego i stosowanie przepisów prawa pracy (urlopy, zwolnienie itd.).

Wielu Polskich pracodawców pozytywnie przekonało się o zaangażowaniu w pracę naszych sąsiadów ze wschodu. Co prawda najbardziej są cenione osoby które posiadają wysokie kwalifikacje w swoim CV. Mocne CV sprawdzi się u fachowców w branży budowlanej (murarz, cieśla, zbrojarz).

Z polecenia, z biura pośrednictwa, bezpośrednio przy pomocy CV

Pozyskanie pracownika z Ukrainy można na kilka sposobów, np. zatrudnić z po poleceniu od zaufanej osoby, po przez biuro pośrednictwa (takie biura zajmują się wyszukiwaniem odpowiednich kandydatów) bądź w procesie rekrutacji przeglądając nadesłane CV kandydatów którzy odpowiedzieli na ofertę pracy.

Jesteś z Ukrainy? Szukasz dobrego narzędzia do napisania CV? Sprawdź kreator CV darmowy - na otokariera.pl. Pamiętaj pracodawcę interesują tylko istotne kwalifikacje które będziesz mógł wykorzystać na danym stanowisku pracy. Twoje CV powinno być krótkie i treściwe, dodaj aktualną fotografię.