baner podążaj za karierą

Praca za granicą i koszty życia

Pomimo pandemii Polacy chętnie decydują się na wyjazd za granicę w poszukiwaniu lepszych zarobków. Emigracja za pracą to duża zmiana w życiu każdej osoby, tej która jest przed trzydziestym rokiem życia, jak i tej po czterdziestce. Zanim zdecydujemy się tak diametralnie przemodelować swoje życie warto poddać analizie takie posunięcie, chociażby od strony zysków i strat, kosztów społecznych i ekonomicznych, choćby kosztów utrzymania w danym kraju.

londyn ulica samochody i budka telefoniczna w kolorze czerwonym

Według ostatnich statystyk GUS bezrobocie w Polsce rośnie ale powoli, pensje utrzymują się na stałym poziomie, niestety inflacja rośnie, więcej płacimy za czynsz prąd, wodę, wywóz śmieci, kupno mieszkania przez młodych przy obecnych cenach wydaje się wręcz niemożliwe a jak już to z kredytem który trzeba będzie spłacać do końca życia.

Nie mając własnego konta wielu młodych postanawia zaryzykować, postawić wszystko na jedną kartę, praca za granicą choć ciężka pozwoli zarobić pieniądze m.in. na wkład własny ma mieszkanie bądź na działkę i budowę domu. W Polskim DNA mamy zapisane że nie czujemy się komfortowo mieszkając w wynajmowanym domu, mieszkaniu, wolimy gdy w akcie własności figurują nasze dane osobowe. Nam Polakom daje to poczucia bezpieczeństwa, stabilizacji i komfortu.

Granice Polski przekraczają najczęściej ludzie młodzi. Przed wyjazdem jednak warto zastanowić się jak bardzo to im się opłaca, bowiem emigracja zarobkowa to nie tylko wysokie zarobki ale także wyższe koszty utrzymania i życia codziennego.

Pensję trzy, a nawet czterokrotnie wyższą niż w Polsce można zarobić m.in. w Dani, Szwecji, Irlandii czy Luksemburgu. Dodajmy jednak to że życie w tych wymienionych krajach jest dużo droższe (mieszkanie, przejazdy, usługi itp.).

Powołując się na dane z Eurostatu, które bazują na średniej w państwie, życie w naszym kraju jest o 47 procent tańsze od średniej Unii Europejskiej. Podobnie tanio jest również u naszego sąsiada na Litwie, gdzie życie jest tańsze o około 37 procent w porównaniu od średniej Unii Europejskiej.

Wskaźniki w drugą stronę są skierowane w Niemczech, gdzie ogólne koszty życia są o około 4 procent wyższe od średniej Unii Europejskiej. Natomiast jeszcze lepiej widać to na tle Wielkiej Brytanii i Irlandii, oba te kraje przekraczają średnią aż o 20 procent, kolejnymi rekordzistami jest Norwegia i Szwecja to po 40 procent. Bezapelacyjnie najwyższe koszty życia są w Szwajcarii, jest to o 60 procent więcej od średniej Unii Europejskiej, ale i tutaj można liczyć na bardzo duże zarobki.