Pandemia wymusiła na Polakach zmianę trybu pracy poprzez wdrożenie jeszcze w większym stopniu nowych technologii.
Praca i nauka zdalna i wykorzystanie w tym celu innowacyjnych rozwiązań pozwoliło bardzo ograniczyć paraliż w edukacji i w gospodarce podczas lockdownu.
W czasie pandemii, rola nowoczesnych technologii odgrywa większe znaczenie, można to było głównie zobaczyć w edukacji, w medycynie, transporcie, czy pracy zdalnej. Polska jest krajem rozwijającym się, dopiero wchodzimy na drogę budowy innowacyjnej gospodarki, droga jest kręta, m.in. brakuje nam nie tylko pieniędzy ale przede wszystkim brakuje nam kapitału społecznego. Nie potrafimy stworzyć kreatywnych zespołów, być może jest to spowodowane wzajemną nieufnością i brakiem przekonania że dany projekt zakończy się sukcesem. Kryzys wywołany wirusem COVID-19 może być początkiem zmian oraz dużą szansą na zrewolucjonizowanie gospodarki poprzez innowacyjne wdrożenia.
Powołując się na raport ekspertów, jedną z podstawowych słabości Polski, wymienia się słabą współpracę firm z sektorem badawczym, niewielkie fundusze państwa na działalność badawczą i rozwojową, niewystarczająca aktywność innowacyjna głównie niewielkich firm.
Startupy ratunek dla gospodarki?
Blisko 94 procent osób poddanym badaniu wyraża opinie, iż innowacyjne technologie oraz szybki Internet są wręcz niezbędne do dalszego stabilnego rozwoju każdej gospodarki gospodarki. Dodatkowo ponad 50 procent badanych jest zdania, że instytucje państwowe i firmy za mało środków finansowych i ludzkich przeznaczają na szeroko pojęte innowacje i nowe technologie.
Firmy zrozumiały powagę sytuacji.
Polscy przedsiębiorcy są coraz bardziej świadomi tego, że bez inwestycji w prace badawczo-rozwojowe, czy też bez kooperacji z innowacyjnymi startupami mogą stać się mniej konkurencyjni i tym samym przegrać w walce o klienta. Wielu przedsiębiorców patrzy w przyszłość i doskonale rozumie, że drogą do dynamicznego rozwoju firmy, co w rezultacie przekłada się na rozwój całej gospodarki krajowej, jest nie tylko wdrażanie nowych technologii, lecz także myślenie i funkcjonowanie jak nowoczesne projekty, czyli pomysłowo i nowatorsko.
Branża finansowe jest liderem na rynku innowacji.
Największe nakłady na rozwój i wdrażanie różnego rodzaju nowinek można zaobserwować w branży finansowej. Co przekłada się na coraz to nowe rozwiązania dostępne np. w bankowości.